کاربرد روتاری جوینت

کاربرد روتاری جوینت
کاربرد روتاری جوینت

کاربرد روتاری جوینت:

روتاری جوینت یک والو انتقال دهنده سیال (مایعات وگاز) به شکل (سرد و یا گرم ) از یک محیط ثابت به یک محیط گردان می باشد. در قسمتهایی از دستگاه که در حال چرخش میباشد انتقال سیال توسط روتاری جوینت انجام میگردد.

به زبان ساده تر اگر بخواهیم سیالی را از یک محیط ثابت به یک محیط در حال دوران انتقال دهیم ، از روتاری جوینت استفاده مینماییم. این سیال بسته به کاربرد و نیاز ما میتواند: آب داغ ، روغن داغ ، بخار ، آب سرد ، روغن هیدرولیک ، مایع آب صابون و… باشد. در اصل روتاری جوینت ها به عنوان اتصالات چرخشی امکان انتقال مایعات و سیالات مورد استفاده برای گرمایش و خنک کاری غلطک ها را میسر میسازند.

انواع روتاری جوینت

روتاری جوینت در صنایع مختلف:

روتاری جوینت ها در صنایع مختلف کاربرد دارد. همچون صنایع فولاد ، کاغذسازی ، کارتن سازی ،نساجی ،چاپ ، تولید پلاستیک ، صنایع غذایی ، ماشین سازی. صنایع خودرو ، نفت و گاز ، پتروشیمی ، ماشین آلات معدن ،صنعت سیمان. انواع روتاری جوینت ها بسته به نوع کاربرد و سیالی که از خود عبور میدهند تقسیم میشوند.

فشار کاری ، میزان دما و سرعت دورانی شفت rpm (دور در دقیقه) از مهم ترین شاخص های انتخاب روتاری جوینت به حساب می آیند.

شیر گردان یا همان روتاری جوینت که به آن یک اتصال چرخشی و یا دوار هم گفته میشود. یک کوپلینگ آب بندی چرخشی میباشد. که تجهیزات در حال دوران و چرخش را به لوله ها و اتصالات ثابت برای انتقال. که بخار ، آب ، روغن حرارتی ، خنک کننده ها ، روغن هیدرولیک ، هوا و سایر سیالات متصل میکند.

روتاری جوینت دو طرف Single flow
سیستم یک طرفه Single Flow
سیستم دو طرف Dual Flow ( ورود و خروج سیال از یک طرف سیلندر انجام میشود)
صنایع فولاد
  • روتاری چند کاناله یا مولتی پورت :

اتصالات گردان یا همان روتاری جوینتها را میتوان بصورت چند کاناله یا اصطلاحا” مولتی پورت نیز طراحی کرد. در روتاری های مولتی پورت همزمان قادر خواهیم بود چند سیال مختلف را از یک اتصال گردان انتقال دهیم.

مولتی پورت ها در صنایع مختلفی از جمله نفت و گاز ، مواد غذایی و آشامیدنی ، هوا فضا ، رباتیک و تجهیزات پزشکی استفاده میشوند.

برخی از کاربردهای ، روتاری جوینتها و مولتی پورت ها برای انتقال سیگنال الکتریکی و همچنین قدرت هیدرولیکی نیز به کار گرفته میشوند.

از این روتاری جوینتها و مولتی پورت ها بیشتر در سیستم های هیدرولیک و ماشین آلات اکتشافات دریایی استفاده میگردند.

  • اجزای تشکیل دهنده روتاری جوینت :

اجزای اصلی تشکیل دهنده روتاری جوینت چهار قسمت میباشد.

1- بدنه روتاری که میتواند از جنس برنج ،آلومینیوم ،چدن و استیل ضدزنگ باشد.

2- یاتاقان که بسته به تیپ روتاری می تواند بلبرینگ و یا بوش گرافیتی باشد.

3- شفت روتاری که از جنس استیل ضد زنگ ساخته میشود.

4- مکانیکال سیل که بسته به کاربرد میتواند از جنس سرامیک ،کربن گرافیت و یا سیلیکون کاربید باشد.

ویژگی های برجسته مواد کربنی و نتایج مطلوب استفاده از سیل های آب بندی سرامیکی و گرافیت سبب شده است. که قطعات ساخته شده از این مواد کاربرد وسیعی در بخش صنعت داشته باشد.

  • برخی خصوصیات سیل های آب بندی سرامیکی و گرافیتی :

مقاومت زیاد سیل های آب بندی سرامیکی و گرافیت در برابر حرارت.
مقاومت بالا سیل های آب بندی سرامیکی و گرافیت در برابر خوردگی.
مقاومت سیل های آب بندی سرامیکی و گرافیت در برابر تنش حرارتی.
انبساط حرارتی پایین سیل های آب بندی سرامیکی و گرافیت.
انتقال حرارتی مطلوب سیل های آب بندی سرامیکی و گرافیت.
تغییر شکل بسیار کم در درجه حرارتهای بسیار زیاد و …

  • شرایط استفاده سیل های آب بندی سرامیکی و گرافیتی :

در برخی از کاربردها به دلیل بالا بودن درجه حرارت امکان استفاده. از روغن ها و گریس های روان کننده نمی باشد. در این گونه موارد انتخاب سیل های گرافیتی و سرامیکی بهترین گزینه میباشند. و یا اینکه قطعه آب بندی در معرض حلال ها و مواد خورنده قرار داشته باشد. که در اینگونه موارد مقاومت خورندگی سایر موادها کافی نخواهد بود. لذا در اینجا متریال سرامیک و گرافیت کربن مناسب ترین انتخاب خواهد بود.

سطح آب بندی كه از آن به عنوان كربن یاد می كنیم. تركیبی از كربن و گرافیت می باشد. استفاده از گرافیت به دليل دارا بودن خاصیت روان كنندگی و هدایت بالای گرما می باشد. كربن به دلیل دارا بودن خاصیت مقاومتی آن در برابر خوردگی مورد استفاده قرار گرفته و همچنین كربن استحكام بیشتری دارد.

  • سیل های آب بندی در روتاری جوینت:

سیل های مکانیکی جز مهم و اصلی  روتاری جوینت ها به حساب می آیند. در روتاری جوینت های استاندارد معمولی از سیل آب بندی سرامیکی با فشار فنر استفاده میگردد. این روتاری ها معمولا در سیستم های خنک کاری آب استفاده میشود.

با پیشرفت فناوری  و علم متالوژی سیل های آب بندی. با متریال کربن گرافیت بیشتر مرسوم شده است. استفاده از متریال کربن گرافیت در سیل های با تکنولوژی بالانس به ما کمک میکند. تا روتاری ها را در سیالهایی مانند بخار و گاز ها نیز استفاده نمائیم. سیل های با تکنولوژی بالانس به صورت صاف و مسطح هستند و در اکثر موارد توسط بلبرینگ پشتیبانی میشوند.

حین کار ، سیل های آب بندی نیروهای حاصل از فشار سیال. و همچنین اصطکاک ناشی از تماس سطوح سیل ها با همدیگر را تجربه میکنند. عوامل مرتبط با سرعت دستگاه ، دما و فشار تاثیر مستقیمی بر عمر سیل های استفاده شده دارند. سیل های بکار برده شده با کیفیت پائین متریال به طور طبیعی. سریعتر از بین رفته و منجر به توقف دستگاه و افزایش هزینه های تعمیر و نگهداری میشوند.

از آنجایی که سیل های استفاده شده در روتاری ها اجزای اصلی آنرا تشکیل میدهند. بایستی در ساخت و تولید آن و انتخاب نوع متریال دقت کافی بعمل آید. چرا که بی دقتی در انتخاب متریال مناسب و مرغوب و عدم دقت کافی. در پروسه ساخت آن میتواند عواقب ناخوشایندی در پی داشته باشد.

 
  • توصیه مهم برای روغنکاری و نگهداری روتاری جوینت ها:

تمامی روتاری جوینت های روتوتک Rototech در پروسه تولید پس از تست های QC روغن کاری و در محیطی تمیز. که بسته بندی و در اختیار مصرف کننده قرار میگیرند. با این حال روتاری جوینت ها بنا به دستورالعمل صحیح نصب و استفاده که در داخل جعبه گذاشته شده است. با توجه به شرایط کاری دستگاه و دوره های نگهداری بایستی روغن کاری گردند. استفاده از روغن با کیفیت و تزریق صحیح آن داخل محل تعبیه شده است. با تجهیزات فشار پایین از اهمیت به سزایی برخوردار است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا